Cei mai buni 17 furnizori de email marketing în 2026: ghid complet de comparație
Compară cei mai buni furnizori de email marketing cu recenzii detaliate despre funcții, prețuri, livrabilitate și automatizare. Găsește platforma potrivită pentru nevoile afacerii tale.
Alegerea furnizorului potrivit de e-mail marketing este una dintre cele mai importante decizii pentru strategia ta de marketing. Deoarece e-mailul generează un ROI mediu de $36 pentru fiecare $1 cheltuit, platforma pe care o alegi afectează direct potențialul tău de venituri.
După testarea extensivă a peste 40 de platforme, am identificat cei mai buni 17 furnizori de e-mail marketing pentru 2026. Acest ghid oferă comparații detaliate ale funcțiilor, prețurilor, ratelor de livrabilitate și cazurilor de utilizare ideale pentru a te ajuta să iei o decizie informată.
Verdict rapid: top 5 furnizori de e-mail marketing
| Furnizor | Cel mai bun pentru | Preț de pornire | Plan gratuit | Rating |
|---|---|---|---|---|
| Brevo | Valoare globală și multi-canal | $9/lună | 300 e-mailuri/zi | 9,5/10 |
| Mailchimp | Începători și liste mici | $13/lună | 500 de contacte | 8,5/10 |
| Klaviyo | Magazine e-commerce | $20/lună | 250 de contacte | 9,0/10 |
| ConvertKit | Creatori de conținut | $15/lună | 1.000 de abonați | 8,5/10 |
| ActiveCampaign | Automatizare avansată | $15/lună | Perioadă de probă 14 zile | 9,0/10 |
Ce să cauți la un furnizor de e-mail marketing
Înainte de a analiza recenziile individuale, înțelegerea criteriilor cheie de evaluare te ajută să faci alegerea potrivită pentru nevoile tale specifice.
Funcții esențiale de evaluat
1. Constructor de e-mailuri și șabloane
- Calitatea editorului drag-and-drop
- Dimensiunea și varietatea bibliotecii de șabloane
- Opțiuni de personalizare HTML
- Responsive pe mobil
- Gestionarea brand kit-ului și a resurselor
2. Gestionarea listei și segmentarea
- Capabilități de organizare a contactelor
- Flexibilitatea segmentării
- Suport pentru etichete și câmpuri personalizate
- Gestionarea duplicatelor
- Instrumente de igienă a listei
3. Capabilități de automatizare
- Constructor vizual de fluxuri de lucru
- Șabloane de automatizare predefinite
- Varietatea și complexitatea declanșatorilor
- Suport pentru logică condițională
- Secvențe multi-pas
4. Livrabilitate
- Rate de plasare în inbox
- Suport de autentificare (SPF, DKIM, DMARC)
- Opțiuni IP dedicat
- Instrumente de testare spam
- Gestionarea reputației expeditorului
5. Analiticp și raportare
- Urmărire în timp real
- Capabilități de testare A/B
- Atribuire venituri
- Hărți de clicuri și heat maps
- Constructori de rapoarte personalizate
6. Integrări
- Conexiuni la platforme e-commerce
- Integrări CRM
- Ecosistem de aplicații terțe
- Calitatea API și documentația
- Integrări native vs. Zapier
7. Modelul de prețuri
- Prețuri bazate pe contacte vs. pe e-mailuri
- Limitări de funcții pe nivel
- Taxe de depășire
- Cerințe de contract
- Costuri de scalare
Capabilități multi-canal
Marketingul modern prin e-mail depășește granițele e-mailului. Evaluează furnizorii pe baza:
| Canal | Importanță | Furnizori principali |
|---|---|---|
| SMS marketing | Ridicată | Brevo, Klaviyo, Omnisend |
| În creștere | Brevo, MessageBird | |
| Notificări push | Medie | Brevo, Pushowl |
| Live chat | Medie | HubSpot, Intercom |
| Retargetare socială | Medie | Mailchimp, Klaviyo |
Recenzii detaliate ale furnizorilor
1. Brevo (fostul Sendinblue)
Cel mai bun pentru: marketing multi-canal cu valoare excelentă
Brevo a apărut ca una dintre cele mai complete platforme de marketing, oferind e-mail, SMS, WhatsApp și automatizare marketing la prețuri competitive. Modelul lor de prețuri per e-mail îl face deosebit de atractiv pentru afacerile cu liste mari de contacte.
Funcții cheie:
- Contacte nelimitate pe toate planurile
- Marketing prin e-mail, SMS și WhatsApp
- Constructor vizual de automatizare
- E-mailuri tranzacționale incluse
- Funcționalitate CRM integrată
- Constructor de pagini de destinație
- Integrare reclame Facebook
Constructorul de e-mailuri: Editorul drag-and-drop al Brevo este intuitiv și puternic. Biblioteca de șabloane include peste 60 de design-uri responsive, iar asistentul de conținut bazat pe AI ajută la optimizarea liniilor de subiect și a textului.
Automatizare: Constructorul vizual de fluxuri de lucru susține automatizări complexe multi-canal. Poți combina e-mail, SMS și WhatsApp în fluxuri de lucru unice cu ramificații condiționale, întârzieri de timp și testare A/B.
Livrabilitate: Brevo menține o livrabilitate de 99%+ cu opțiuni IP dedicat începând cu planul Business. Oferă suport complet de autentificare și instrumente de testare spam.
Prețuri:
| Plan | Preț | E-mailuri/lună | Funcții cheie |
|---|---|---|---|
| Gratuit | $0 | 300/zi | Contacte nelimitate, funcții de bază |
| Starter | $9/lună | 5.000 | Fără limită zilnică de trimitere |
| Business | $18/lună | 5.000 | Automatizare marketing, testare A/B |
| Enterprise | Personalizat | Nelimitat | IP dedicat, suport prioritar |
Pro:
- Contacte nelimitate pe toate planurile (plătești per e-mail, nu per contact)
- Integrare nativă SMS și WhatsApp
- Gestionare excelentă a e-mailurilor tranzacționale
- Prețuri competitive la scară
- Rate de livrabilitate ridicate
Contra:
- Curbă de învățare pentru funcțiile avansate
- Interfață mai puțin șlefuită decât Mailchimp
- Șabloane de automatizare predefinite limitate
Verdict: Brevo oferă cea mai bună valoare pentru afacerile care au nevoie de marketing multi-canal. Modelul de prețuri per e-mail avantajează companiile cu liste mari, dar mai puțin frecvent angajate.
2. Mailchimp
Cel mai bun pentru: începători și afaceri mici care pornesc
Mailchimp rămâne cel mai recunoscut nume în e-mail marketing. Interfața sa ușor de utilizat și extensa bibliotecă de șabloane fac ușoară crearea de campanii profesionale de către începători.
Funcții cheie:
- Constructor intuitiv drag-and-drop
- Peste 100 de șabloane de e-mail
- Creative Assistant (design bazat pe AI)
- Constructor de site inclus
- Postare pe social media
- Funcționalitate de bază CRM
- Optimizator de conținut
Constructorul de e-mailuri: Editorul Mailchimp se numără printre cele mai ușoare de utilizat. Creative Assistant generează design-uri de brand automat, iar Content Optimizer oferă feedback în timp real despre campaniile tale.
Automatizare: Customer Journeys sunt disponibile pe planurile plătite, cu fluxuri de lucru predefinite pentru scenarii comune. Constructorul vizual este simplu, dar mai puțin flexibil decât concurenții pentru secvențe complexe.
Livrabilitate: Mailchimp menține o livrabilitate solidă cu configurare automată a autentificării și monitorizare a conformității. Totuși, pool-urile IP partajate de la nivelurile inferioare pot afecta plasarea în inbox.
Prețuri:
| Plan | Preț | Contacte | E-mailuri/lună |
|---|---|---|---|
| Gratuit | $0 | 500 | 1.000 |
| Essentials | $13/lună | 500 | 5.000 |
| Standard | $20/lună | 500 | 6.000 |
| Premium | $350/lună | 10.000 | 150.000 |
Notă: Prețurile cresc odată cu numărul de contacte
Pro:
- Interfață extrem de ușor de utilizat
- Bibliotecă excelentă de șabloane
- Constructor de site inclus
- Recunoaștere puternică a brandului
- Bun pentru campanii simple
Contra:
- Prețurile bazate pe contacte devin costisitoare
- Numără contactele dezabonate spre limite
- SMS limitat (numai SUA)
- Fără integrare WhatsApp
- Funcțiile avansate necesită niveluri superioare
Verdict: Mailchimp este ideal pentru începătorii cu liste mici care prioritizează ușurința de utilizare față de funcțiile avansate. Costurile escaladează rapid pe măsură ce listele cresc.
3. Klaviyo
Cel mai bun pentru: magazine e-commerce care caută creșterea veniturilor
Klaviyo este construit special pentru e-commerce, cu integrări profunde pentru Shopify, WooCommerce și alte platforme. Analitică predictivă și atribuirea veniturilor facilitează măsurarea impactului marketingului.
Funcții cheie:
- Integrări profunde e-commerce
- Analiticp predictivă
- Atribuire venituri
- Recomandări de produse
- SMS marketing
- Predicții privind valoarea pe durata de viață a clientului
- Date de referință
Constructorul de e-mailuri: Constructorul Klaviyo include feed-uri dinamice de produse, recomandări personalizate și blocuri de conținut condiționale. Șabloanele sunt axate pe e-commerce cu caruseluri de produse integrate.
Automatizare: Fluxuri predefinite pentru coșuri abandonate, serii de bun venit, post-cumpărare și campanii de reactivare. Constructorul de fluxuri de lucru este foarte sofisticat cu opțiuni extinse de declanșatori.
Livrabilitate: Livrabilitate excelentă cu funcții de trimitere inteligentă care optimizează orele de trimitere și gestionează automat sănătatea listei. IP-uri dedicate disponibile la niveluri superioare.
Prețuri:
| Plan | Contacte | Preț | Credite SMS |
|---|---|---|---|
| Gratuit | 250 | $0 | 150 SMS/lună |
| 251-500 | $20/lună | Supliment | |
| 1.000 | $30/lună | Supliment | |
| 5.000 | $100/lună | Supliment | |
| 10.000 | $150/lună | Supliment |
Pro:
- Funcții specifice e-commerce
- Analiticp predictivă
- Atribuire puternică a veniturilor
- Fluxuri de automatizare predefinite
- Integrare excelentă Shopify
Contra:
- Scump față de alternative
- Axat pe e-commerce (mai puțin potrivit pentru alții)
- Curbă de învățare pentru utilizare completă
- SMS-ul costă extra
Verdict: Klaviyo este alegerea premium pentru magazinele e-commerce dispuse să investească în automatizare sofisticată de marketing. ROI-ul justifică adesea costul mai ridicat.
4. ConvertKit
Cel mai bun pentru: creatori de conținut și vânzători de produse digitale
ConvertKit este conceput special pentru creatori, bloggeri și instructori de cursuri online. Accentul pe simplitate și funcțiile specifice creatorilor îl diferențiază.
Funcții cheie:
- Design axat pe creatori
- Constructor vizual de automatizare
- Sistem de etichetare a abonaților
- Constructor de pagini de destinație
- Funcții commerce pentru produse digitale
- Instrumente de monetizare a newsletterelor
- Rețea de sponsori
Constructorul de e-mailuri: ConvertKit preferă e-mailuri în stil text simplu care par personale, deși oferă și șabloane vizuale. Accentul este pe conținut, nu pe design.
Automatizare: Visual Automations facilitează crearea de secvențe complexe bazate pe acțiunile abonaților. Sistemul bazat pe etichete este flexibil pentru gestionarea audiențelor diverse.
Livrabilitate: ConvertKit menține o livrabilitate puternică cu curățare automată a listei și gestionarea reputației de trimitere bazată pe angajament.
Prețuri:
| Plan | Preț | Abonați | Funcții cheie |
|---|---|---|---|
| Gratuit | $0 | 1.000 | Funcții de bază, limitate |
| Creator | $15/lună | 300 | Automatizare, integrări |
| Creator | $29/lună | 1.000 | Funcții complete |
| Creator Pro | $59/lună | 1.000 | Scoring, raportare |
Pro:
- Perfect pentru creatori de conținut
- Nivel gratuit generos (1.000 de abonați)
- Interfață simplă și curată
- Funcții commerce integrate
- Creator Network pentru creștere
Contra:
- Șabloane de e-mail limitate
- Analiticp de bază
- Fără SMS sau multi-canal
- Mai puțin potrivit pentru magazine e-commerce
Verdict: ConvertKit este cea mai bună alegere pentru creatori, bloggeri și vânzători de cursuri care prioritizează simplitatea și gestionarea abonaților față de complexitatea designului.
5. ActiveCampaign
Cel mai bun pentru: automatizare avansată și integrare CRM
ActiveCampaign oferă cele mai puternice capabilități de automatizare din segmentul de piață de mijloc. Combinația lor de e-mail marketing și CRM îl face ideal pentru organizațiile orientate spre vânzări.
Funcții cheie:
- Constructor de automatizare avansat
- CRM integrat
- Lead scoring
- Urmărire site
- Conținut condițional
- Predicții machine learning
- Automatizare vânzări
Constructorul de e-mailuri: Un constructor drag-and-drop competent cu blocuri de conținut condiționale care se schimbă în funcție de datele abonaților. Biblioteca de șabloane este adecvată, dar nu excepțională.
Automatizare: Automatizarea ActiveCampaign este lider în industrie la acest preț. Ramificarea complexă, trimiterea predictivă și optimizările machine learning sunt standard.
Livrabilitate: Livrabilitate puternică cu trimitere predictivă care optimizează orele de livrare. IP-urile dedicate și autentificarea DKIM/SPF sunt pe deplin suportate.
Prețuri:
| Plan | Preț (500 de contacte) | Funcții cheie |
|---|---|---|
| Lite | $15/lună | E-mail marketing, automatizare |
| Plus | $49/lună | CRM, pagini de destinație |
| Professional | $79/lună | Trimitere predictivă, atribuire |
| Enterprise | $145/lună | Raportare personalizată, suport dedicat |
Pro:
- Cea mai puternică automatizare
- CRM integrat
- Scoring lead-uri și contacte
- Funcții predictive
- Excelent pentru B2B
Contra:
- Curbă de învățare mai abruptă
- Fără plan gratuit
- Interfața poate părea complexă
- Raportarea ar putea fi mai intuitivă
Verdict: ActiveCampaign este alegerea pentru afacerile care au nevoie de capabilități sofisticate de automatizare și CRM. Curba de învățare se plătește în eficiența marketingului.
6. HubSpot
Cel mai bun pentru: suită completă de marketing și nevoi enterprise
HubSpot oferă e-mail marketing ca parte a Marketing Hub-ului lor complet. Este cel mai potrivit pentru organizațiile care doresc o platformă all-in-one de marketing, vânzări și servicii.
Funcții cheie:
- Suită completă de marketing
- CRM puternic (nivel gratuit disponibil)
- Sistem de gestionare a conținutului
- Instrumente SEO
- Gestionare social media
- Gestionare reclame
- Raportare și analiticp
Constructorul de e-mailuri: Editorul drag-and-drop al HubSpot este șlefuit cu personalizare inteligentă a conținutului. Șabloanele sunt profesionale, iar experiența de design este fluidă.
Automatizare: Fluxurile de lucru sunt puternice și profund integrate cu CRM-ul. Poți automatiza în toată activitateade marketing, vânzări și servicii.
Livrabilitate: Livrabilitate de nivel enterprise cu IP-uri dedicate, autentificare avansată și monitorizare detaliată.
Prețuri:
| Plan | Preț | Contacte | Funcții |
|---|---|---|---|
| Gratuit | $0 | 1.000 | E-mail de bază, formulare |
| Starter | $18/lună | 1.000 | Fără branding HubSpot |
| Professional | $800/lună | 2.000 | Automatizare completă |
| Enterprise | $3.600/lună | 10.000 | Funcții avansate |
Pro:
- Platformă all-in-one
- CRM gratuit puternic
- Integrări excelente
- Pregătit pentru enterprise
- Suport și training puternic
Contra:
- Scump pentru e-mail marketing singur
- Salturi de preț abrupte între niveluri
- Poate fi exagerat pentru nevoi simple
- Structură de prețuri complexă
Verdict: HubSpot are sens când ai nevoie de o suită completă de marketing. Pentru e-mail marketing singur, este supraevaluat față de instrumentele specializate.
7. GetResponse
Cel mai bun pentru: marketing integrat cu webinare
GetResponse combină e-mail marketingul cu hosting de webinare, devenind unic pentru afacerile care se bazează pe evenimente online pentru generarea de lead-uri.
Funcții cheie:
- E-mail marketing
- Hosting webinare (până la 1.000 de participanți)
- Automatizare marketing
- Pagini de destinație
- Constructor de site
- Pâlnii de conversie
- Instrumente e-commerce
Constructorul de e-mailuri: Un editor drag-and-drop modern cu sugestii de design bazate pe AI. Biblioteca de șabloane include peste 200 de design-uri optimizate pentru diverse industrii.
Automatizare: Constructor vizual de automatizare cu șabloane predefinite pentru nurturarea lead-urilor, vânzări și angajament. Participarea la webinare poate declanșa secvențe automate.
Livrabilitate: Livrabilitate solidă cu gestionare automată a bounce-urilor și igiena listei. IP-uri dedicate disponibile la niveluri superioare.
Prețuri:
| Plan | Preț (1.000 de contacte) | Funcții cheie |
|---|---|---|
| Gratuit | $0 | 500 de contacte, funcții de bază |
| Email Marketing | $19/lună | Autorespondere, AI |
| Marketing Automation | $59/lună | Fluxuri de lucru, webinare |
| E-commerce Marketing | $119/lună | Funcții e-commerce |
Pro:
- Hosting webinare integrat
- Set complet de funcții
- Prețuri competitive
- Automatizare bună
- Capabilități e-commerce
Contra:
- Calitatea webinarelor nu este de top
- Interfața pare depășită
- Timpii de răspuns ai suportului variază
- Unele funcții nu au suficientă profunzime
Verdict: GetResponse este ideal pentru afacerile care organizează webinare ca parte a strategiei lor de marketing. Abordarea all-in-one oferă valoare bună.
8. Constant Contact
Cel mai bun pentru: afaceri locale și organizații nonprofit
Constant Contact a servit afacerile mici de zeci de ani, oferind e-mail marketing simplu cu un excelent suport pentru clienți.
Funcții cheie:
- Constructor ușor de e-mailuri
- Gestionarea evenimentelor
- Instrumente social media
- Automatizare de bază
- Gestionarea listei
- Sondaje și chestionare
- Integrare e-commerce
Constructorul de e-mailuri: Un editor drag-and-drop simplu cu sute de șabloane. Interfața prioritizează ușurința de utilizare față de funcțiile avansate.
Automatizare: Automatizare de bază cu e-mailuri declanșate pentru campanii de bun venit, zi de naștere și aniversare. Constructorul de fluxuri de lucru este limitat față de concurenți.
Livrabilitate: Livrabilitate puternică cu monitorizare proactivă a conformității și prevenire a abuzurilor.
Prețuri:
| Plan | Preț (500 de contacte) | Funcții cheie |
|---|---|---|
| Lite | $12/lună | E-mail de bază, șabloane |
| Standard | $35/lună | Automatizare, programare |
| Premium | $80/lună | Funcții avansate |
Pro:
- Foarte ușor de utilizat
- Suport telefonic excelent
- Instrumente de gestionare a evenimentelor
- Reduceri pentru nonprofit
- Livrabilitate ridicată
Contra:
- Automatizare limitată
- Scump față de funcțiile oferite
- Interfața pare depășită
- Raportare de bază
Verdict: Constant Contact este cel mai bun pentru afaceri locale și organizații nonprofit care prioritizează suportul și simplitatea față de funcțiile avansate.
9. AWeber
Cel mai bun pentru: livrare fiabilă a e-mailurilor și simplitate
AWeber este o platformă veterană de e-mail marketing cunoscută pentru fiabilitate și funcționalitate directă. Este deosebit de populară în rândul afacerilor mici și soloprenorilor.
Funcții cheie:
- Constructor drag-and-drop
- Peste 600 de șabloane de e-mail
- Pagini de destinație
- Notificări push web
- Automatizare de bază
- Integrare Canva
- Bibliotecă de imagini stoc
Constructorul de e-mailuri: Un constructor simplu, dar eficient cu un designer inteligent care creează șabloane de pe site-ul tău. Biblioteca de șabloane este extinsă.
Automatizare: Campaniile (autoresponderele) gestionează e-mailurile secvențiale, în timp ce automatizarea de bază acoperă declanșatori și etichete. Mai puțin sofisticat decât concurenții.
Livrabilitate: AWeber menține o livrabilitate puternică cu specialiști dedicați livrabilității și monitorizare proactivă.
Prețuri:
| Plan | Preț | Abonați | Funcții |
|---|---|---|---|
| Gratuit | $0 | 500 | 3.000 de e-mailuri/lună |
| Lite | $15/lună | 500 | E-mailuri nelimitate |
| Plus | $30/lună | 500 | Funcții complete |
| Unlimited | $899/lună | Nelimitat | Enterprise |
Pro:
- Platformă foarte fiabilă
- Bibliotecă extinsă de șabloane
- Livrabilitate bună
- Ușor de învățat
- Suport responsiv
Contra:
- Automatizare de bază
- Interfața pare depășită
- Funcții avansate limitate
- Prețuri necompetitive la scară
Verdict: AWeber funcționează bine pentru afacerile care doresc simplitate și fiabilitate fără a avea nevoie de automatizare sofisticată.
10. MailerLite
Cel mai bun pentru: afaceri cu buget redus care au nevoie de funcții moderne
MailerLite oferă un nivel gratuit generos și prețuri competitive cu o interfață modernă și curată. Echilibrează eficient funcțiile și accesibilitatea.
Funcții cheie:
- Editor drag-and-drop modern
- Pagini de destinație și site-uri
- Pop-up-uri și formulare
- Fluxuri de automatizare
- Vânzări de produse digitale
- Monetizarea newsletterelor
- Sondaje
Constructorul de e-mailuri: Unul dintre cele mai curate și intuitive editoare disponibile. Trei opțiuni de constructor (drag-and-drop, text rich, HTML) satisfac nevoi diferite.
Automatizare: Constructorul vizual de fluxuri de lucru acoperă eficient secvențele comune. Ramificarea condițională și fluxurile de lucru cu declanșatori multipli sunt suportate.
Livrabilitate: Livrabilitate bună cu curățare automată a listei și testare spam. Verificarea manuală a contului ajută la menținerea reputației platformei.
Prețuri:
| Plan | Preț (500 de abonați) | Funcții cheie |
|---|---|---|
| Gratuit | $0 | 1.000 de abonați, 12.000 de e-mailuri |
| Growing Business | $10/lună | E-mailuri nelimitate, retrimitere automată |
| Advanced | $20/lună | Integrare Facebook, AI |
| Enterprise | Personalizat | Suport dedicat |
Pro:
- Nivel gratuit excelent
- Interfață modernă și curată
- Prețuri competitive
- Set bun de funcții
- Vinde produse digitale
Contra:
- Proces strict de aprobare
- Integrare SMS limitată
- Ecosistem de integrare mai mic
- Suportul poate fi lent
Verdict: MailerLite oferă cea mai bună valoare pentru afacerile mici și creatorii care doresc funcții moderne fără costuri ridicate.
11. Omnisend
Cel mai bun pentru: marketing omnicanal e-commerce
Omnisend se concentrează exclusiv pe e-commerce, oferind integrări profunde cu platformele și capabilități de marketing multi-canal.
Funcții cheie:
- Axat pe e-commerce
- Fluxuri de automatizare predefinite
- SMS marketing
- Notificări push
- Selector de produse
- Coduri de reducere
- Raportare și analiticp
Constructorul de e-mailuri: Constructor optimizat pentru e-commerce cu blocuri de produse, coduri de reducere și recomandări dinamice integrate.
Automatizare: Fluxuri de lucru predefinite extinse pentru coșul abandonat, abandonul de navigare, bun venit, post-cumpărare și reangajare. Ușor de personalizat.
Livrabilitate: Livrabilitate puternică cu optimizări specifice e-commerce și opțiuni IP dedicat.
Prețuri:
| Plan | Preț | Contacte | E-mailuri |
|---|---|---|---|
| Gratuit | $0 | 250 | 500/lună |
| Standard | $16/lună | 500 | 6.000/lună |
| Pro | $59/lună | 500 | Nelimitat |
Pro:
- Specializat în e-commerce
- Automatizare predefinită
- SMS și push incluse
- Integrare bună cu Shopify
- Prețuri competitive
Contra:
- Doar pentru e-commerce
- Bibliotecă de șabloane mai mică
- Mai puțină personalizare
- Curbă de învățare pentru funcțiile avansate
Verdict: Omnisend este o alegere excelentă de nivel mediu pentru magazinele e-commerce care doresc marketing multi-canal fără prețurile Klaviyo.
12. Campaign Monitor
Cel mai bun pentru: e-mail marketing axat pe design
Campaign Monitor pune accentul pe designul frumos al e-mailurilor cu șabloane premium și o experiență rafinată de constructor.
Funcții cheie:
- Constructor premium de e-mailuri
- Șabloane impresionante
- Designer vizual de customer journeys
- E-mailuri tranzacționale (Engage)
- Analiticp și raportare
- Revizuire link-uri
Constructorul de e-mailuri: Unul dintre cele mai șlefuite constructoare disponibile. Șabloanele sunt concepute profesional, iar experiența de editare este fluidă.
Automatizare: Visual Customer Journeys permit secvențe automate sofisticate cu ramificări condiționale și căi multiple.
Livrabilitate: Livrabilitate de nivel enterprise cu IP-uri dedicate și monitorizare detaliată.
Prețuri:
| Plan | Preț (500 de contacte) | Funcții cheie |
|---|---|---|
| Lite | $12/lună | Campanii de bază |
| Essentials | $29/lună | Automatizare, analiticp |
| Premier | $159/lună | Optimizare avansată |
Pro:
- Șabloane frumoase
- Interfață șlefuită
- Automatizare bună
- Livrabilitate puternică
- Prietenos pentru agenții
Contra:
- Scump
- Opțiuni gratuite limitate
- Mai puține integrări
- Funcții CRM de bază
Verdict: Campaign Monitor se potrivește agențiilor și brandurilor care prioritizează calitatea designului și sunt dispuse să plătească prețuri premium.
13. Drip
Cel mai bun pentru: personalizare e-commerce
Drip se poziționează ca un ECRM (e-commerce CRM), axându-se pe urmărirea comportamentului clienților și marketingul personalizat.
Funcții cheie:
- Urmărirea comportamentului clienților
- Motor de personalizare
- Constructor vizual de fluxuri de lucru
- Atribuire venituri
- Playbook-uri predefinite
- SMS marketing
Constructorul de e-mailuri: Constructor curat cu blocuri de personalizare și conținut dinamic. Șabloanele sunt concepute pentru cazuri de utilizare e-commerce.
Automatizare: Fluxuri de lucru declanșate de comportament cu personalizare extinsă. Playbook-urile predefinite accelerează configurarea.
Livrabilitate: Livrabilitate solidă cu gestionare automată a listei și monitorizarea livrabilității.
Prețuri:
| Contacte | Preț |
|---|---|
| 2.500 | $39/lună |
| 5.000 | $89/lună |
| 10.000 | $154/lună |
Pro:
- Urmărire profundă a comportamentului
- Axat pe e-commerce
- Personalizare bună
- Playbook-uri predefinite
- Constructor vizual
Contra:
- Scump
- Doar pentru e-commerce
- Fără plan gratuit
- Funcții limitate pentru non-e-commerce
Verdict: Drip este o alternativă solidă la Klaviyo pentru magazinele e-commerce care doresc personalizare sofisticată la un preț puțin mai mic.
14. Moosend
Cel mai bun pentru: automatizare accesibilă cu funcții bune
Moosend oferă prețuri competitive cu un set de funcții surprinzător de robust, devenind atractiv pentru afacerile cu buget limitat.
Funcții cheie:
- Editor drag-and-drop
- Automatizare marketing
- Pagini de destinație
- E-mailuri tranzacționale
- Analiticp în timp real
- Personalizare
Constructorul de e-mailuri: Un constructor capabil cu șabloane moderne și numărătoare inversă. Interfața este curată și intuitivă.
Automatizare: Constructor vizual de fluxuri de lucru cu rețete de automatizare predefinite. Suportă logică condițională și declanșatori multipli.
Livrabilitate: Livrabilitate bună cu IP-uri dedicate disponibile și instrumente de testare spam.
Prețuri:
| Plan | Preț (500 de abonați) | Funcții |
|---|---|---|
| Perioadă de probă gratuită | $0 (30 de zile) | Funcții complete |
| Pro | $9/lună | E-mailuri nelimitate |
| Enterprise | Personalizat | IP dedicat |
Pro:
- Foarte accesibil
- Automatizare bună
- E-mailuri tranzacționale incluse
- Interfață modernă
- Suport responsiv
Contra:
- Brand mai mic
- Mai puține integrări
- Funcții avansate limitate
- Biblioteca de șabloane ar putea fi îmbunătățită
Verdict: Moosend oferă valoare excelentă pentru afacerile care doresc e-mail marketing solid și automatizare fără costuri ridicate.
15. Sender
Cel mai bun pentru: valoare maximă cu buget minim
Sender oferă limite gratuite generoase și prețuri mici, devenind ideal pentru afacerile mici cu bugete strânse.
Funcții cheie:
- Constructor drag-and-drop
- SMS marketing
- Pop-up-uri și formulare
- Automatizare de bază
- Analiticp
- Integrare e-commerce
Constructorul de e-mailuri: Un constructor simplu și eficient cu șabloane responsive. Acoperă bine elementele de bază fără complexitate copleșitoare.
Automatizare: Secvențe de automatizare de bază pentru scenarii comune. Mai puțin sofisticat decât concurenții, dar funcțional.
Livrabilitate: Livrabilitate decentă cu suport standard de autentificare.
Prețuri:
| Plan | Preț | Abonați | E-mailuri |
|---|---|---|---|
| Gratuit | $0 | 2.500 | 15.000/lună |
| Standard | $8/lună | 2.500 | 30.000/lună |
| Professional | $29/lună | 2.500 | Nelimitat |
Pro:
- Nivel gratuit generos
- Foarte accesibil
- SMS inclus
- Interfață simplă
- Funcții e-commerce
Contra:
- Funcții de bază
- Automatizare limitată
- Ecosistem mai mic
- Limitări ale suportului
Verdict: Sender este cea mai bună alegere pentru afacerile care prioritizează costul față de funcțiile avansate.
16. Benchmark Email
Cel mai bun pentru: e-mail marketing simplu cu internaționalizare bună
Benchmark Email servește afaceri din întreaga lume cu suport multilingv și instrumente directe de e-mail marketing.
Funcții cheie:
- Constructor drag-and-drop
- Peste 200 de șabloane
- Automatizare de bază
- Pagini de destinație
- Sondaje și chestionare
- Editare foto
Constructorul de e-mailuri: Un constructor ușor de utilizat cu editare inline și bibliotecă de fotografii stoc. Șabloanele acoperă diverse industrii.
Automatizare: Planurile Pro includ automatizare cu declanșatori pentru evenimente de angajament. Capabilitățile sunt modeste, dar funcționale.
Livrabilitate: Livrabilitate bună cu monitorizare proactivă și instrumente de verificare a listei.
Prețuri:
| Plan | Preț (500 de contacte) | Funcții |
|---|---|---|
| Gratuit | $0 | 250 de e-mailuri/lună |
| Lite | $13/lună | Funcții de bază |
| Pro | $23/lună | Automatizare, pagini de destinație |
Pro:
- Suport multilingv
- Ușor de utilizat
- Șabloane bune
- Editare foto integrată
- Platformă fiabilă
Contra:
- Automatizare de bază
- Integrări limitate
- Funcțiile nu se diferențiază
- Prețuri necompetitive
Verdict: Benchmark Email funcționează pentru afacerile internaționale care doresc e-mail marketing simplu și fiabil.
17. Mailjet
Cel mai bun pentru: combinarea e-mailurilor tranzacționale și de marketing
Mailjet, acum parte din Sinch, excelează în combinarea campaniilor de marketing cu livrarea de e-mailuri tranzacționale.
Funcții cheie:
- Marketing și tranzacțional
- Colaborare în timp real
- Limbaj de șabloane
- SMS marketing
- API și relay SMTP
- Testare A/B
Constructorul de e-mailuri: Constructorul Passport permite colaborarea în timp real cu mai mulți editori. Șabloanele sunt curate și moderne.
Automatizare: Scenarii de automatizare de bază pentru declanșatori comuni. Nu la fel de sofisticat ca platformele dedicate de marketing.
Livrabilitate: Infrastructură de livrabilitate puternică concepută pentru trimitere de volum mare.
Prețuri:
| Plan | Preț | E-mailuri/lună | Funcții |
|---|---|---|---|
| Gratuit | $0 | 6.000 | Limită 200/zi |
| Essential | $17/lună | 15.000 | Fără limită zilnică |
| Premium | $27/lună | 15.000 | Automatizare, segmentare |
Pro:
- Excelent pentru dezvoltatori
- Colaborare în timp real
- API bun
- Expertiză tranzacțională
- Prețuri competitive
Contra:
- Automatizare de marketing de bază
- Funcții avansate limitate
- Interfața ar putea fi îmbunătățită
- Focus de marketing mai mic
Verdict: Mailjet se potrivește echipelor axate pe dezvoltatori care au nevoie atât de e-mail tranzacțional, cât și de marketing cu livrabilitate puternică.
Tabel de comparație prețuri
| Furnizor | Plan gratuit | Preț de pornire | Model de prețuri | Cel mai bun nivel valoric |
|---|---|---|---|---|
| Brevo | 300 e-mailuri/zi | $9/lună | Per e-mail | Business $18/lună |
| Mailchimp | 500 de contacte | $13/lună | Per contact | Standard $20/lună |
| Klaviyo | 250 de contacte | $20/lună | Per contact | 5.000 de contacte |
| ConvertKit | 1.000 de abonați | $15/lună | Per abonat | Creator $29/lună |
| ActiveCampaign | Probă 14 zile | $15/lună | Per contact | Plus $49/lună |
| HubSpot | 1.000 de contacte | $18/lună | Per contact | Starter $18/lună |
| GetResponse | 500 de contacte | $19/lună | Per contact | Automation $59/lună |
| Constant Contact | Numai probă | $12/lună | Per contact | Standard $35/lună |
| AWeber | 500 de abonați | $15/lună | Per abonat | Plus $30/lună |
| MailerLite | 1.000 de abonați | $10/lună | Per abonat | Growing $10/lună |
| Omnisend | 250 de contacte | $16/lună | Per contact | Pro $59/lună |
| Campaign Monitor | Numai probă | $12/lună | Per contact | Essentials $29/lună |
| Drip | Numai probă | $39/lună | Per contact | 2.500 $39/lună |
| Moosend | Probă 30 de zile | $9/lună | Per abonat | Pro $9/lună |
| Sender | 2.500 de abonați | $8/lună | Per abonat | Standard $8/lună |
| Benchmark | 250 de e-mailuri/lună | $13/lună | Per contact | Pro $23/lună |
| Mailjet | 6.000 de e-mailuri/lună | $17/lună | Per e-mail | Premium $27/lună |
Cel mai bun furnizor de e-mail marketing pe caz de utilizare
Cel mai bun pentru afaceri mici: Brevo
De ce: Prețurile per e-mail înseamnă că poți avea contacte nelimitate fără a plăti mai mult. Nivelul gratuit (300 de e-mailuri/zi) este suficient pentru multe afaceri mici, iar scalarea este accesibilă.
Alternativa: MailerLite (nivel gratuit generos, interfață modernă)
Cel mai bun pentru e-commerce: Klaviyo
De ce: Construit special pentru e-commerce cu integrări profunde de platformă, analiticp predictivă și atribuire venituri. ROI-ul justifică de obicei costul mai ridicat.
Alternativa: Omnisend (funcții similare, prețuri mai mici)
Cel mai bun pentru creatorii de conținut: ConvertKit
De ce: Conceput special pentru creatori cu gestionarea abonaților bazată pe etichete, vânzări de produse digitale și monetizarea newsletterelor integrate.
Alternativa: MailerLite (nivel gratuit bun, interfață simplă)
Cel mai bun pentru enterprise: HubSpot
De ce: Funcții de nivel enterprise cu instrumente complete de marketing, vânzări și servicii. Profunzimea integrării și calitatea suportului corespund nevoilor organizațiilor mari.
Alternativa: ActiveCampaign (automatizare puternică, cost mai mic)
Cel mai bun pentru agenții: Campaign Monitor
De ce: Șabloane premium, interfață șlefuită și funcții de gestionare a clienților servesc bine fluxurile de lucru ale agențiilor.
Alternativa: Mailchimp (recunoașterea brandului, ușurința de integrare a clienților)
Cel mai bun pentru buget redus: Sender
De ce: Cel mai generos nivel gratuit (2.500 de abonați, 15.000 de e-mailuri) și cel mai mic preț plătit, oferind în continuare funcții esențiale.
Alternativa: MailerLite (1.000 de abonați gratuit, funcții moderne)
Cel mai bun pentru marketing multi-canal: Brevo
De ce: E-mail nativ, SMS și WhatsApp pe o singură platformă cu automatizare unificată. Nu ai nevoie de instrumente separate sau integrări complexe.
Alternativa: Klaviyo (e-mail + SMS, axat pe e-commerce)
Cel mai bun pentru automatizare: ActiveCampaign
De ce: Cel mai sofisticat constructor de automatizare din segmentul de piață de mijloc cu integrare CRM, funcții predictive și machine learning.
Alternativa: Klaviyo (excelență în automatizarea specifică e-commerce)
Avantajul Tajo: integrare Brevo + Shopify
Pentru proprietarii de magazine Shopify, alegerea Brevo devine și mai puternică cu integrarea îmbunătățită a Tajo. Deși conexiunea nativă Shopify a Brevo are limitări, Tajo umple golul cu:
Sincronizare completă a datelor
- Sincronizare completă a clienților - Toți clienții Shopify se sincronizează automat în Brevo
- Istoricul comenzilor - Date complete de cumpărare pentru segmentare
- Catalogul de produse - Date de inventar și produse în timp real
- Evenimentele clienților - Comportamentul de navigare, activitatea coșului, achizițiile
Declanșatori de automatizare e-commerce
- Coș abandonat - Declanșează secvențe de recuperare multi-canal
- Abandonul navigării - Ajunge la cumpărătorii care au vizualizat, dar nu au cumpărat
- Post-cumpărare - Fluxuri automate de mulțumire, recenzii și cross-selling
- Repere ale clienților - Declanșatori de zi de naștere, aniversare și nivel de fidelizare
Programe de fidelizare integrate
- Puncte și recompense - Nu sunt necesare instrumente suplimentare
- Programe pe niveluri - Gestionarea clienților VIP
- Comunicări automate - E-mailuri și SMS declanșate de fidelizare
- Analiticp integrată - Urmărirea ROI-ului programului de fidelizare
Orchestrare multi-canal
Combină e-mailul, SMS-ul și WhatsApp-ul Brevo cu datele Shopify ale Tajo pentru:
- Recuperarea coșului abandonat pe toate canalele
- Nurturarea clienților VIP
- Campanii de lansare a produselor
- Secvențe de reactivare
- Promoții sezoniere
De ce această combinație câștigă
| Capabilitate | Brevo singur | Brevo + Tajo | Concurenți |
|---|---|---|---|
| Contacte nelimitate | Da | Da | Variabil |
| Marketing WhatsApp | Da | Da | Rar |
| SMS (global) | Da | Da | Limitat |
| Date profunde Shopify | De bază | Complete | Variabil |
| Programe de fidelizare | Nu | Da | Cost extra |
| Prețuri per e-mail | Da | Da | Nu |
Cum am testat
Metodologia noastră de evaluare asigură evaluări cuprinzătoare și imparțiale:
Procesul de testare
- Crearea contului - Ne-am înscris pe fiecare platformă, am testat procesul de integrare
- Explorarea funcțiilor - Am folosit fiecare funcție majoră practic
- Crearea e-mailurilor - Am construit campanii folosind editorul fiecărei platforme
- Testarea automatizării - Am creat fluxuri de lucru complexe, am testat declanșatorii
- Testarea livrabilității - Am trimis la conturi de test de la principalii furnizori
- Testarea integrărilor - Am conectat la Shopify, WordPress și instrumente comune
- Evaluarea suportului - Am contactat suportul cu întrebări tehnice
- Analiza prețurilor - Am calculat costurile la dimensiuni variate ale listei
Criterii de evaluare
| Criteriu | Pondere | Ce am măsurat |
|---|---|---|
| Funcții | 25% | Capabilități, profunzime, unicitate |
| Ușurința de utilizare | 20% | Curba de învățare, calitatea interfeței |
| Prețuri | 20% | Valoare, transparență, costuri de scalare |
| Livrabilitate | 15% | Plasarea în inbox, instrumente de reputație |
| Automatizare | 10% | Calitatea constructorului, varietatea declanșatorilor |
| Integrări | 5% | Ecosistem, calitatea API |
| Suport | 5% | Timp de răspuns, calitate, canale |
Perioada de testare
Toate platformele au fost testate pe o perioadă de 60 de zile cu campanii active, fluxuri de automatizare și interacțiuni reale cu abonații.
Întrebări frecvente
Care este cel mai bun furnizor gratuit de e-mail marketing?
Brevo oferă cel mai bun plan gratuit pentru majoritatea utilizatorilor cu 300 de e-mailuri pe zi și contacte nelimitate. MailerLite este excelent pentru cei care doresc 1.000 de abonați și 12.000 de e-mailuri lunare. Sender oferă cele mai generoase limite cu 2.500 de abonați și 15.000 de e-mailuri lunar.
Care platformă de e-mail marketing are cea mai bună livrabilitate?
Toți furnizorii majori mențin o livrabilitate bună atunci când sunt utilizați corect. ActiveCampaign, Brevo și Klaviyo obțin constant scoruri cele mai ridicate în testele independente de livrabilitate. Factorii cheie sunt autentificarea corectă (SPF, DKIM, DMARC), igiena listei și trimiterea axată pe angajament.
Care este cel mai ieftin serviciu de e-mail marketing?
Sender oferă cel mai mic preț, începând de la $8/lună cu limite gratuite generoase. MailerLite și Moosend oferă, de asemenea, valoare excelentă la prețuri de pornire de $9-10/lună. Brevo oferă cea mai bună valoare atunci când iei în considerare contactele nelimitate cu prețuri per e-mail.
Care instrument de e-mail marketing este cel mai bun pentru Shopify?
Klaviyo oferă cea mai profundă integrare nativă Shopify cu analiticp predictivă și atribuire venituri. Omnisend oferă funcții similare de e-commerce la prețuri mai mici. Brevo cu Tajo combină marketingul multi-canal cu sincronizarea îmbunătățită a datelor Shopify și programe de fidelizare integrate, oferind cea mai bună valoare globală pentru magazinele în creștere.
Cum aleg între prețurile per contact și per e-mail?
Alege prețurile per e-mail (Brevo, Mailjet) dacă ai o listă mare cu angajament mai mic sau trimiți rar. Alege prețurile per contact (Mailchimp, Klaviyo) dacă ai o listă mai mică, foarte angajată și trimiți frecvent. Prețurile per e-mail beneficiază în mod tipic listele mai mari și expeditorii ocazionali.
Mailchimp este în continuare cea mai bună platformă de e-mail marketing?
Mailchimp rămâne excelent pentru începători datorită ușurinței de utilizare și recunoașterii brandului. Cu toate acestea, concurenții oferă acum valoare mai bună (Brevo, MailerLite), automatizare mai puternică (ActiveCampaign) și funcții superioare de e-commerce (Klaviyo, Omnisend). Prețurile bazate pe contacte ale Mailchimp devin costisitoare pe măsură ce listele cresc.
Care este cea mai bună platformă de e-mail marketing pentru începători?
Mailchimp oferă cea mai ușoară curbă de învățare cu instrumente intuitive de design. MailerLite combină ușurința de utilizare cu un nivel gratuit generos. ConvertKit funcționează bine pentru creatorii care doresc simplitate. Toate trei prioritizează experiența utilizatorului față de complexitatea funcțiilor.
Pot schimba ușor furnizorii de e-mail marketing?
Da, cele mai multe platforme permit exporturi CSV ale contactelor și oferă instrumente de import. Considerații cheie la schimbare includ:
- Exportul datelor abonaților și câmpurilor personalizate
- Recrearea fluxurilor de automatizare
- Actualizarea formularelor de înregistrare și integrărilor
- Re-autentificarea domeniului de trimitere
- Rularea platformelor în paralel în timpul tranziției
Ce rată de livrabilitate ar trebui să mă aștept?
O listă bine întreținută ar trebui să atingă rate de livrare de 95%+ și rate de plasare în inbox de 85%+. Ratele sub 90% indică probleme de igienă a listei, probleme de conținut sau lacune de autentificare. Cei mai mulți furnizori majori mențin o livrabilitate la nivelul platformei de peste 95%.
Am nevoie de marketing prin SMS și WhatsApp?
Campaniile multi-canal generează un angajament cu 287% mai mare decât campaniile pe un singur canal. SMS-ul excelează pentru mesaje sensibile la timp (vânzări flash, actualizări de livrare). WhatsApp este esențial pentru piețele în care domină (Europa, America Latină, Asia). Dacă clienții tăi folosesc aceste canale, incorporarea lor va îmbunătăți rezultatele.
Concluzie
Cel mai bun furnizor de e-mail marketing depinde de nevoile tale specifice:
- Pentru valoare globală și marketing multi-canal: Brevo oferă contacte nelimitate, SMS, WhatsApp și prețuri competitive
- Pentru magazine e-commerce: Klaviyo oferă cele mai profunde integrări și cea mai bună atribuire a veniturilor
- Pentru începători: Mailchimp sau MailerLite oferă cea mai ușoară integrare
- Pentru automatizare avansată: ActiveCampaign conduce cu fluxuri de lucru sofisticate și CRM
- Pentru creatori: ConvertKit este construit special pentru newslettere și produse digitale
- Pentru afacerile cu buget redus: Sender sau MailerLite maximizează funcțiile per dolar
Pentru proprietarii de magazine Shopify, combinația Brevo cu Tajo oferă cea mai bună soluție globală. Obții capabilități de marketing multi-canal (e-mail, SMS, WhatsApp), prețuri per e-mail care scalează accesibil și integrare îmbunătățită Shopify cu programe de fidelizare integrate.
Ești gata să transformi e-mail marketingul tău? Începe perioada de probă gratuită cu Tajo și descoperă puterea marketingului e-commerce integrat.