Cele mai bune 12 software-uri pentru newsletter email în 2026
Compară cele mai bune software-uri de newsletter email pentru a-ți mări lista de abonați și a implica publicul. Analiză detaliată a funcțiilor, prețurilor și cazurilor de utilizare pentru Brevo, Mailchimp, ConvertKit și altele.
Newsletterele email rămân unul dintre cele mai eficiente canale de marketing în 2026, oferind un ROI mediu de 36 USD pentru fiecare dolar cheltuit. Dar cu zeci de opțiuni de software pentru newsletter disponibile, alegerea platformei potrivite poate părea copleșitoare.
Acest ghid cuprinzător compară cele 12 cele mai bune soluții software de newsletter email, analizând funcțiile, prețurile, punctele forte și limitările lor pentru a te ajuta să iei o decizie informată pentru afacerea ta.
De ce contează software-ul pentru newsletter email
Înainte de a trece la comparație, hai să înțelegem de ce selectarea software-ului potrivit pentru newsletter este crucială:
- Acces direct la audiență - Spre deosebire de algoritmii rețelelor sociale, e-mailul îți oferă acces direct la abonații tăi
- Rate de implicare mai ridicate - Ratele de deschidere a e-mailului sunt în medie de 20-25%, depășind cu mult implicarea pe rețelele sociale
- Generarea veniturilor - E-mailul depășește în mod constant alte canale la conversii
- Proprietatea listei - Lista ta de e-mail este un activ pe care îl deții, spre deosebire de urmăritorii de pe rețele sociale
- Potențial de automatizare - Platformele moderne automatizează secvențe complexe care hrănesc lead-urile
Ce să cauți într-un software de newsletter email
Când evaluezi platformele de newsletter email, ia în considerare acești factori cheie:
Funcții esențiale
- Constructor de e-mail - Editor drag-and-drop pentru crearea de newslettere profesionale
- Șabloane - Machete pre-proiectate pentru diverse cazuri de utilizare
- Automatizare - Secvențe, declanșatoare și fluxuri de lucru
- Segmentare - Organizarea listei pe baza atributelor abonaților
- Analitiice - Rate de deschidere, rate de clic și urmărirea conversiilor
- Livrabilitate - Rate de plasare în inbox și gestionarea reputației
- Integrări - Conexiuni cu instrumentele tale existente
Considerații de preț
- Bazat pe contacte față de bazat pe e-mail - Unele percepe taxe per abonat, altele per e-mail trimis
- Niveluri de funcții - Funcțiile avansate sunt adesea blocate în spatele planurilor superioare
- Costuri de depășire - Taxe pentru depășirea limitelor planului
- Costuri ascunse - Taxe de tranzacție, completări și asistență premium
Cele mai bune 12 software-uri de newsletter email
1. Brevo (fostul Sendinblue) - Cea mai bună valoare globală
Brevo se remarcă drept cea mai cost-eficientă soluție completă de newsletter email, oferind funcții puternice la o fracțiune din prețurile competitorului.
Funcții cheie:
- Constructor de e-mail drag-and-drop cu șabloane moderne
- Automatizare marketing cu constructor vizual de fluxuri
- Marketing prin SMS și WhatsApp inclus
- E-mailuri tranzacționale fără costuri suplimentare
- Segmentare și personalizare avansate
- Testare A/B pentru subiecte și conținut
- Analitiice și raportare în timp real
- Constructor de pagini de destinație
- CRM cu gestionarea contactelor
Prețuri:
| Plan | Preț | E-mailuri/lună | Funcții cheie |
|---|---|---|---|
| Gratuit | 0 USD | 300/zi | Contacte nelimitate, funcții de bază |
| Starter | 9 USD/lună | 5.000 | Fără limită zilnică, raportare de bază |
| Business | 18 USD/lună | 5.000 | Automatizare, testare A/B, pagini de destinație |
| Enterprise | La cerere | La cerere | IP dedicat, asistență prioritară |
Puncte forte:
- Contacte nelimitate pe toate planurile (plătești per e-mail, nu per abonat)
- Marketing multi-canal (e-mail + SMS + WhatsApp)
- Rate excelente de livrabilitate (99%+)
- E-mailuri tranzacționale incluse
- Semnificativ mai ieftin decât Mailchimp la scară
Limitări:
- Interfața mai puțin rafinată decât unii competitori
- Integrarea Shopify este îmbunătățită de Tajo pentru funcționalitate completă
- Curbă de învățare mai abruptă pentru funcțiile avansate
Cel mai bun pentru: Afaceri în creștere care doresc funcții puternice fără prețuri premium, magazine de e-commerce (în special cu integrarea Tajo) și afaceri internaționale care au nevoie de SMS/WhatsApp.
Brevo + Tajo pentru e-commerce: Combinat cu Tajo, Brevo devine o platformă și mai puternică de marketing e-commerce. Tajo oferă integrare profundă cu Shopify, sincronizare a datelor clienților în timp real, programe de loialitate integrate și declanșatoare de automatizare îmbunătățite care transformă Brevo într-o soluție completă de marketing e-commerce.
2. Mailchimp - Cel mai bun pentru începători
Mailchimp a deschis drumul marketingului email ușor de utilizat și rămâne cel mai recunoscut nume din industrie.
Funcții cheie:
- Constructor drag-and-drop intuitiv
- Bibliotecă extinsă de șabloane
- Creative Assistant (sugestii de conținut AI)
- Constructor de customer journey (planuri plătite)
- Funcționalitate CRM de bază
- Constructor de site-uri web inclus
- Postare pe rețele sociale
- Optimizator de conținut
Prețuri:
| Plan | Preț | Contacte | Funcții cheie |
|---|---|---|---|
| Gratuit | 0 USD | 500 | 1.000 e-mailuri/lună, șabloane de bază |
| Essentials | 13 USD/lună | 500 | 5.000 e-mailuri, testare A/B |
| Standard | 20 USD/lună | 500 | Customer journeys, retargeting |
| Premium | 350 USD/lună | 10.000 | Segmentare avansată, asistență telefonică |
Puncte forte:
- Cea mai ușoară curbă de învățare din industrie
- Interfață rafinată și intuitivă
- Bibliotecă mare de șabloane
- Recunoaștere puternică a brandului
- Integrări bune cu terțe părți
Limitări:
- Prețurile bazate pe contacte devin rapid scumpe
- Percepe taxe pentru contactele dezabonate până la ștergerea manuală
- SMS limitat doar la SUA
- Fără suport WhatsApp
- Funcțiile avansate necesită niveluri scumpe
- Automatizare limitată pe planurile inferioare
Cel mai bun pentru: Începători completi, afaceri mici cu sub 1.000 de abonați și utilizatori care prioritizează ușurința de utilizare față de eficiența costurilor.
3. ConvertKit - Cel mai bun pentru creatori
ConvertKit vizează bloggeri profesioniști, podcasteri, YouTuberi și creatori de cursuri online cu funcții orientate spre creatori.
Funcții cheie:
- Constructor vizual de automatizare
- Sistem de etichetare a abonaților
- Pagini de destinație și formulare
- Funcții de comerț (vânzarea produselor digitale)
- Creator Network pentru promovare încrucișată
- Sistem de recomandare pentru newsletter
- Sponsor Network pentru monetizare
Prețuri:
| Plan | Preț | Abonați | Funcții cheie |
|---|---|---|---|
| Gratuit | 0 USD | 10.000 | Funcții limitate, branding ConvertKit |
| Creator | 15 USD/lună | 300 | Automatizare, integrări |
| Creator Pro | 29 USD/lună | 300 | Raportare avansată, sistem de recomandare |
Puncte forte:
- Construit special pentru creatori
- Etichetare și segmentare excelente
- Interfață curată și minimală
- Capacități bune de automatizare
- Funcții de comerț pentru vânzarea produselor
Limitări:
- Personalizare limitată a designului
- Fără SMS sau WhatsApp
- Șabloane de e-mail de bază
- Devine scump cu liste mai mari
- Integrări limitate de e-commerce
Cel mai bun pentru: Creatori de conținut, bloggeri, podcasteri și oricine vinde produse digitale sau cursuri.
4. Klaviyo - Cel mai bun pentru e-commerce
Klaviyo domină marketingul email pentru e-commerce cu integrări profunde și automatizare sofisticată.
Funcții cheie:
- Integrare profundă cu Shopify și WooCommerce
- Fluxuri pre-construite pentru e-commerce
- Segmentare avansată bazată pe datele de cumpărare
- Analitiice predictive
- Marketing prin SMS inclus
- Recomandări de produse
- Urmărirea valorii pe durata vieții clientului
Prețuri:
| Plan | Preț | Contacte | Funcții cheie |
|---|---|---|---|
| Gratuit | 0 USD | 250 | 500 e-mailuri, funcții de bază |
| 20 USD/lună | 500 | Funcții complete de e-mail | |
| Email + SMS | 35 USD/lună | 500 | Credite SMS incluse |
Puncte forte:
- Integrare e-commerce lider în industrie
- Fluxuri de automatizare sofisticate
- Date și analitiice excelente
- Șabloane pre-construite cu conversie ridicată
- Capacități SMS puternice
Limitări:
- Scump la scară (semnificativ mai mult decât Brevo)
- Interfață complexă
- Exagerat pentru non-e-commerce
- Fără WhatsApp
- Creșteri abrupte de prețuri odată cu creșterea listei
Cel mai bun pentru: Magazine de e-commerce consacrate cu buget pentru instrumente premium și nevoie de segmentare avansată.
5. ActiveCampaign - Cel mai bun pentru automatizare
ActiveCampaign oferă cele mai puternice capacități de automatizare, combinând marketingul email cu CRM și automatizarea vânzărilor.
Funcții cheie:
- Constructor avansat de automatizare
- CRM cu pipeline-uri de vânzări
- Scorare a lead-urilor
- Urmărire pe site
- Conținut condiționat
- Trimitere predictivă
- Acțiuni split în automatizări
- Informații bazate pe machine learning
Prețuri:
| Plan | Preț | Contacte | Funcții cheie |
|---|---|---|---|
| Lite | 29 USD/lună | 1.000 | Marketing email, automatizare |
| Plus | 49 USD/lună | 1.000 | CRM, pagini de destinație |
| Professional | 149 USD/lună | 1.000 | Trimitere predictivă, atribuire |
| Enterprise | La cerere | La cerere | Raportare personalizată, reprezentant dedicat |
Puncte forte:
- Cea mai puternică automatizare din industrie
- Platformă combinată email + CRM
- Scorare avansată a lead-urilor
- Livrabilitate excelentă
- Opțiuni profunde de integrare
Limitări:
- Preț mai ridicat
- Curbă de învățare mai abruptă
- Poate fi copleșitor pentru nevoi simple
- Interfață aglomerată cu funcții
- Fără plan gratuit
Cel mai bun pentru: Afaceri B2B, companii cu cicluri de vânzări complexe și utilizatori care au nevoie de automatizare avansată și CRM.
6. MailerLite - Cea mai bună opțiune la buget redus
MailerLite oferă un plan gratuit generos și opțiuni plătite accesibile cu funcții surprinzător de robuste.
Funcții cheie:
- Editor drag-and-drop
- Constructor de site-uri web
- Pagini de destinație
- Fluxuri de automatizare
- Pop-up-uri și formulare integrate
- Gestionarea abonaților
- Integrări e-commerce
Prețuri:
| Plan | Preț | Abonați | Funcții cheie |
|---|---|---|---|
| Gratuit | 0 USD | 1.000 | 12.000 e-mailuri, funcții de bază |
| Growing Business | 10 USD/lună | 500 | E-mailuri nelimitate, automatizare |
| Advanced | 21 USD/lună | 500 | Integrare Facebook, HTML personalizat |
| Enterprise | La cerere | 100.000+ | IP dedicat, soluții personalizate |
Puncte forte:
- Plan gratuit generos
- Planuri plătite foarte accesibile
- Interfață curată și intuitivă
- Set bun de funcții pentru preț
- Asistență receptivă pentru clienți
Limitări:
- Proces de aprobare pentru conturi noi
- Funcții avansate limitate
- Automatizare de bază față de ActiveCampaign
- Fără SMS sau WhatsApp
- Mai puține integrări decât platformele mai mari
Cel mai bun pentru: Afaceri conștiente de buget, startup-uri și afaceri mici care au nevoie de funcții de bază fără prețuri premium.
7. GetResponse - Cel mai bun pentru webinare
GetResponse se diferențiază prin găzduirea de webinare integrată alături de marketingul email tradițional.
Funcții cheie:
- Suită de marketing email
- Găzduire webinare (până la 1.000 de participanți)
- Pagini de destinație și pâlnii
- Automatizare marketing
- Constructor de site-uri web
- Pâlnii de conversie
- Chat live
Prețuri:
| Plan | Preț | Contacte | Funcții cheie |
|---|---|---|---|
| Gratuit | 0 USD | 500 | E-mail de bază, 1 pagină de destinație |
| Email Marketing | 19 USD/lună | 1.000 | Autorespondere, șabloane |
| Marketing Automation | 59 USD/lună | 1.000 | Automatizare, webinare |
| Ecommerce Marketing | 119 USD/lună | 1.000 | Instrumente e-commerce, coș abandonat |
Puncte forte:
- Webinare incluse (valoare unică)
- Pâlnii de conversie integrate
- Capacități bune de automatizare
- Platformă de marketing all-in-one
- Prețuri decente pentru funcțiile incluse
Limitări:
- Interfața pare depășită
- Calitatea webinarelor nu este de nivel profesional
- Devine scump cu funcțiile
- Fără SMS (cu excepția integrărilor)
- Curbă de învățare pentru platforma completă
Cel mai bun pentru: Afaceri care folosesc webinarele pentru generarea de lead-uri și marketingul bazat pe educație.
8. AWeber - Cel mai bun pentru simplitate
AWeber servește afacerile mici din 1998, oferind marketing email simplu fără complexitate inutilă.
Funcții cheie:
- Constructor de e-mail cu șabloane
- Pagini de destinație
- Secvențe de automatizare
- Formulare de înregistrare
- Raportare de bază
- Notificări web push
- Asistență telefonică pe toate planurile
Prețuri:
| Plan | Preț | Abonați | Funcții cheie |
|---|---|---|---|
| Gratuit | 0 USD | 500 | 3.000 e-mailuri, funcții de bază |
| Lite | 15 USD/lună | 500 | E-mailuri de 10x, automatizări |
| Plus | 30 USD/lună | 500 | E-mailuri nelimitate, statistici avansate |
| Unlimited | 899 USD/lună | Nelimitat | Toate funcțiile, totul nelimitat |
Puncte forte:
- Simplu și direct
- Asistență bună pentru clienți (telefon disponibil)
- Livrabilitate fiabilă
- Curbă de învățare ușoară
- Bun pentru nevoi simple
Limitări:
- Automatizare limitată față de competitori
- Segmentare de bază
- Interfața pare depășită
- Prețuri necompetitive la scară
- Funcții avansate limitate
Cel mai bun pentru: Afaceri mici care doresc marketing email simplu și fiabil cu asistență bună.
9. Constant Contact - Cel mai bun pentru evenimente
Constant Contact excelează la marketingul de evenimente și integrarea rețelelor sociale alături de e-mail.
Funcții cheie:
- Marketing email
- Gestionarea evenimentelor și înregistrarea
- Marketing pe rețele sociale
- Marketing prin SMS (SUA)
- Pagini de destinație
- Sondaje și votări
- Gestionarea contactelor
Prețuri:
| Plan | Preț | Contacte | Funcții cheie |
|---|---|---|---|
| Lite | 12 USD/lună | 500 | E-mail de bază, 1 utilizator |
| Standard | 35 USD/lună | 500 | Automatizare, programare |
| Premium | 80 USD/lună | 500 | SEO, conținut dinamic |
Puncte forte:
- Funcții de gestionare a evenimentelor
- Integrare cu rețelele sociale
- Livrabilitate bună
- Ușor de utilizat
- Asistență puternică pentru clienți
Limitări:
- Scump pentru funcțiile oferite
- Automatizare limitată
- Raportare de bază
- Interfața necesită modernizare
- SMS doar pentru SUA
Cel mai bun pentru: Afaceri axate pe evenimente, organizații non-profit și organizații care folosesc intens rețelele sociale.
10. Drip - Cel mai bun pentru automatizarea e-commerce
Drip se concentrează exclusiv pe e-commerce cu urmărirea sofisticată a comportamentului clienților și automatizare.
Funcții cheie:
- Integrări e-commerce
- Atribuirea veniturilor
- Constructor vizual de fluxuri
- Urmărirea comportamentului clienților
- Playbook-uri pre-construite
- Segmentare după comportamentul de cumpărare
- Marketing prin SMS
Prețuri:
| Plan | Preț | Contacte | Funcții cheie |
|---|---|---|---|
| Standard | 39 USD/lună | 2.500 | Toate funcțiile incluse |
| Pro | La cerere | 30.000+ | Asistență dedicată |
Puncte forte:
- Construit special pentru e-commerce
- Urmărire excelentă a comportamentului
- Automatizări pre-construite care generează venituri
- Segmentare bună
- Interfață curată
Limitări:
- Fără plan gratuit
- Preț de pornire mai ridicat
- Doar pentru e-commerce
- Mai puțin bogat în funcții decât Klaviyo
- Companie mai mică (preocupări legate de achiziție)
Cel mai bun pentru: Magazine de e-commerce în creștere axate pe automatizare și marketingul ciclului de viață al clientului.
11. Campaign Monitor - Cel mai bun pentru agenții
Campaign Monitor servește agențiile și brandurile cu soluții white-label și funcții de colaborare în echipă.
Funcții cheie:
- Șabloane profesionale
- Designer vizual de journey
- E-mailuri tranzacționale
- Suită de analitiice
- Opțiuni white-label
- Colaborare multi-utilizator
- Instrument de revizuire a linkurilor
Prețuri:
| Plan | Preț | Contacte | Funcții cheie |
|---|---|---|---|
| Lite | 12 USD/lună | 500 | 2.500 e-mailuri, funcții de bază |
| Essentials | 29 USD/lună | 500 | E-mailuri nelimitate, automatizare |
| Premier | 159 USD/lună | 500 | Funcții avansate, asistență telefonică |
Puncte forte:
- Șabloane frumoase
- White-label pentru agenții
- Colaborare bună în echipă
- Instrumente de design profesional
- Analitiice solide
Limitări:
- Scump pentru funcții
- Opțiuni gratuite limitate
- Automatizare de bază
- Fără SMS inclus
- Ecosistem mai mic de integrări
Cel mai bun pentru: Agenții care gestionează mai mulți clienți și branduri care au nevoie de șabloane profesionale.
12. Omnisend - Cel mai bun pentru retail multi-canal
Omnisend combină e-mail, SMS și notificări push special pentru comercianții cu amănuntul de e-commerce.
Funcții cheie:
- Integrări e-commerce
- Fluxuri de automatizare pre-construite
- Marketing prin SMS
- Notificări web push
- Selector de produse pentru e-mailuri
- Generarea de coduri de reducere
- Campaign booster
Prețuri:
| Plan | Preț | Contacte | Funcții cheie |
|---|---|---|---|
| Gratuit | 0 USD | 250 | 500 e-mailuri, funcții de bază |
| Standard | 16 USD/lună | 500 | 6.000 e-mailuri, automatizare |
| Pro | 59 USD/lună | 500 | Raportare avansată, asistență prioritară |
Puncte forte:
- Multi-canal inclus (e-mail + SMS + push)
- Axat pe e-commerce
- Fluxuri pre-construite
- Recomandări de produse
- Valoare bună pentru funcții
Limitări:
- Doar pentru e-commerce
- Interfața poate fi confuzantă
- Utilizare limitată în afara retailului
- Credite SMS separate
- Mai mic decât Klaviyo
Cel mai bun pentru: Magazine de e-commerce care doresc marketing multi-canal fără prețul Klaviyo.
Tabel comparativ de funcții
| Platformă | Plan gratuit | Preț de pornire | SMS | Cel mai bun pentru | |
|---|---|---|---|---|---|
| Brevo | 300/zi | 9 USD/lună | Da (global) | Da | Valoare globală |
| Mailchimp | 500 contacte | 13 USD/lună | Doar SUA | Nu | Începători |
| ConvertKit | 10.000 abonați | 15 USD/lună | Nu | Nu | Creatori |
| Klaviyo | 250 contacte | 20 USD/lună | Da | Nu | E-commerce |
| ActiveCampaign | Nu | 29 USD/lună | Prin integrare | Nu | Automatizare |
| MailerLite | 1.000 abonați | 10 USD/lună | Nu | Nu | Buget redus |
| GetResponse | 500 contacte | 19 USD/lună | Prin integrare | Nu | Webinare |
| AWeber | 500 abonați | 15 USD/lună | Nu | Nu | Simplitate |
| Constant Contact | Nu | 12 USD/lună | Doar SUA | Nu | Evenimente |
| Drip | Nu | 39 USD/lună | Da | Nu | Automatizare e-commerce |
| Campaign Monitor | Nu | 12 USD/lună | Nu | Nu | Agenții |
| Omnisend | 250 contacte | 16 USD/lună | Da | Nu | Retail multi-canal |
Comparație prețuri: 10.000 de abonați
Înțelegerea costurilor reale la scară te ajută să planifici creșterea:
| Platformă | Cost lunar | Cost anual | Note |
|---|---|---|---|
| Brevo | ~25 USD | ~300 USD | Prețuri per e-mail |
| Mailchimp | ~100 USD | ~1.200 USD | Per contact |
| ConvertKit | 100 USD | 1.200 USD | Per abonat |
| Klaviyo | 150 USD | 1.800 USD | Per contact |
| ActiveCampaign | 174 USD | 2.088 USD | Per contact |
| MailerLite | 73 USD | 876 USD | Per abonat |
| GetResponse | 79 USD | 948 USD | Per contact |
| AWeber | 80 USD | 960 USD | Per abonat |
Informație cheie: Modelul de prețuri per e-mail al Brevo oferă economii semnificative la scară față de platformele cu prețuri per contact.
Cum să alegi software-ul potrivit de newsletter email
Pentru afacerile de e-commerce
Recomandat: Brevo + Tajo
Brevo combinat cu Tajo oferă cea mai bună valoare pentru e-commerce:
- Integrare profundă cu Shopify prin Tajo
- Marketing multi-canal (e-mail + SMS + WhatsApp)
- Programe de loialitate integrate prin Tajo
- Prețuri cost-eficiente per e-mail
- Sincronizare a datelor clienților în timp real
Alternativă: Klaviyo (dacă bugetul permite)
Pentru creatorii de conținut
Recomandat: ConvertKit
Funcțiile orientate spre creatori din ConvertKit îl fac ideal:
- Sistem de etichetare a abonaților
- Funcții de comerț pentru produse digitale
- Creator Network pentru creștere
- Interfață curată, fără distrageri
Alternativă: MailerLite (opțiune la buget redus)
Pentru companiile B2B
Recomandat: ActiveCampaign
Automatizarea avansată și integrarea CRM satisfac nevoile B2B:
- Scorare și calificare a lead-urilor
- Integrare pipeline de vânzări
- Fluxuri de automatizare complexe
- Urmărire pe site pentru informații comportamentale
Alternativă: Brevo (pentru focus pe valoare)
Pentru afaceri mici/startup-uri
Recomandat: Brevo sau MailerLite
Ambele oferă valoare excelentă:
- Planuri gratuite generoase
- Opțiuni plătite accesibile
- Funcții esențiale incluse
- Spațiu de creștere
Pentru agenții
Recomandat: Campaign Monitor
Funcțiile white-label și de colaborare servesc agențiile:
- Gestionarea conturilor clienților
- Șabloane profesionale
- Colaborare în echipă
- Trimitere cu brand
Schimbarea platformei: ghid de migrare
Dacă iei în considerare schimbarea software-ului de newsletter email:
Înainte de a migra
-
Exportă datele tale
- Descarcă toate contactele cu câmpurile personalizate
- Exportă șabloanele pe care vrei să le păstrezi
- Documentează fluxurile tale de automatizare
- Notează setările de integrare
-
Pregătește noua platformă
- Configurează contul și verifică domeniul
- Configurează autentificarea (DKIM, SPF)
- Importă contactele în segmente
- Recreează șabloanele esențiale
-
Migrează automatizările
- Începe cu fluxurile critice (welcome, coș abandonat)
- Testează temeinic înainte de activare
- Construiește secvențe suplimentare în timp
Calendarul de migrare
- Săptămâna 1: Configurare, importare contacte, șabloane de bază
- Săptămâna 2: Reconstruirea automatizărilor, testare
- Săptămâna 3: Rularea platformelor în paralel
- Săptămâna 4: Trecere completă, dezactivarea platformei vechi
Bune practici pentru succesul newsletterului email
Indiferent de platforma pe care o alegi:
Construiește liste de calitate
- Folosește dubla confirmare pentru abonați de calitate
- Nu cumpăra niciodată liste de e-mail
- Elimină periodic abonații inactivi
- Curăță imediat bounce-urile hard
Segmentează strategic
- Segmentează după nivelul de implicare
- Creează segmente bazate pe comportament
- Folosește istoricul achizițiilor pentru e-commerce
- Personalizează pe baza preferințelor
Optimizează livrabilitatea
- Autentifică-ți domeniul (DKIM, SPF, DMARC)
- Menține tipare consecvente de trimitere
- Monitorizează ratele de bounce și reclamațiile
- Încălzește treptat domeniile noi de trimitere
Testează și iterează
- Testează A/B subiectele
- Experimentează cu orele de trimitere
- Testează formatele de conținut
- Monitorizează și optimizează continuu
Întrebări frecvente
Care este cel mai bun software gratuit de newsletter email?
Brevo oferă cel mai bun plan gratuit cu 300 de e-mailuri pe zi și contacte nelimitate. MailerLite oferă 12.000 de e-mailuri pe lună pentru până la 1.000 de abonați. ConvertKit permite până la 10.000 de abonați pe planul gratuit, dar cu funcții limitate.
Cât costă software-ul de newsletter email?
Software-ul de newsletter email variază de la gratuit pentru nevoi de bază la sute de dolari lunar pentru funcții enterprise. Planurile plătite de bază încep de obicei între 9-15 USD pe lună. Costurile cresc în funcție de numărul de abonați sau volumul de e-mail, în funcție de modelul de prețuri al platformei.
Mai este Mailchimp cea mai bună platformă de marketing email?
Mailchimp rămâne popular, dar nu mai este liderul incontestabil. Prețurile sale bazate pe contacte au devenit scumpe față de alternative precum Brevo. Multe afaceri găsesc o valoare mai bună cu platformele care oferă prețuri per e-mail sau mai multe funcții la prețuri similare.
Care este diferența dintre prețurile per contact și per e-mail?
Prețurile per contact (Mailchimp, Klaviyo) percepe taxe în funcție de numărul de abonați, indiferent de câte e-mailuri trimiți. Prețurile per e-mail (Brevo) percepe taxe în funcție de e-mailurile trimise cu contacte nelimitate. Prețurile per e-mail sunt de obicei mai cost-eficiente pentru afacerile cu liste mari care nu trimit frecvent.
Care software de newsletter email are cea mai bună livrabilitate?
Cele mai mari platforme (Brevo, Mailchimp, ActiveCampaign) ating 95%+ livrabilitate atunci când sunt configurate corect. Livrabilitatea depinde mai mult de practicile expeditorului decât de platformă în sine. Factorii cheie includ igiena listei, configurarea autentificării și ratele de implicare.
Pot folosi software-ul de newsletter email pentru e-commerce?
Da, mai multe platforme sunt specializate în e-commerce. Klaviyo și Drip sunt construite special pentru e-commerce. Brevo cu Tajo oferă integrare profundă cu Shopify la un preț mai bun. Ia în considerare platformele cu urmărire a achizițiilor, recomandări de produse și automatizare pentru coșul abandonat.
Cum migrez de la o platformă de newsletter email la alta?
Exportă contactele și datele de pe platforma curentă, apoi importă-le pe cea nouă. Recreează automatizările și șabloanele esențiale. Rulează ambele platforme pentru scurt timp pentru a te asigura că nimic nu se strică. Cele mai multe platforme oferă ghiduri de migrare și unele oferă asistență pentru migrare.
Ce funcții ar trebui să caut într-un software de newsletter email?
Funcțiile esențiale includ un editor drag-and-drop, capacități de automatizare, segmentare, analitiice și livrabilitate bună. Pentru e-commerce, caută urmărirea achizițiilor și e-mailuri pentru coșul abandonat. Pentru marketing multi-canal, ia în considerare platformele cu suport SMS și WhatsApp precum Brevo.
Merită să plătești pentru software-ul de newsletter email?
Planurile gratuite funcționează pentru liste mici și nevoi de bază. Planurile plătite devin utile atunci când ai nevoie de automatizare, segmentare avansată sau limite de trimitere mai mari. ROI-ul marketingului email (36 USD per 1 USD cheltuit în medie) justifică de obicei investiția pentru afacerile active.
Cum se compară newsletterele email cu marketingul pe rețele sociale?
Newsletterele email depășesc în mod constant rețelele sociale la conversii și ROI. Deții lista ta de e-mail, spre deosebire de urmăritorii de pe rețele sociale. E-mailul ajunge la abonați direct, fără limitările algoritmilor. Cele mai de succes afaceri folosesc ambele canale, cu e-mailul ca principal generator de venituri.
Care este cel mai bun software de newsletter email pentru afaceri mici?
Brevo și MailerLite oferă cea mai bună combinație de funcții și accesibilitate pentru afacerile mici. Ambele au planuri gratuite generoase pentru a începe și upgrade-uri accesibile. Brevo adaugă marketing multi-canal (SMS, WhatsApp) pentru care competitorii percep taxe suplimentare.
Cât de importantă este integrarea SMS în platformele de marketing email?
Integrarea SMS este din ce în ce mai importantă pentru e-commerce și comunicații urgente. SMS-ul are rate de deschidere de 98% față de 20% pentru e-mail. Platforme precum Brevo includ marketing SMS global; altele precum Mailchimp oferă SMS limitat doar pentru SUA sau necesită integrări.
Concluzie
Alegerea software-ului potrivit de newsletter email depinde de nevoile tale specifice, buget și planurile de creștere. Recomandările noastre principale:
- Cea mai bună valoare globală: Brevo - Prețuri imbatabile cu contacte nelimitate și marketing multi-canal
- Cel mai bun pentru e-commerce: Brevo + Tajo - Integrare profundă cu Shopify cu programe de loialitate incluse
- Cel mai bun pentru începători: Mailchimp - Cea mai ușoară curbă de învățare, deși scump la scară
- Cel mai bun pentru creatori: ConvertKit - Construit special pentru bloggeri și creatori de cursuri
- Cel mai bun pentru automatizare: ActiveCampaign - Cele mai puternice fluxuri și integrare CRM
- Cea mai bună opțiune la buget: MailerLite - Funcții maxime la cost minim
Pentru afacerile de e-commerce în special, combinația Brevo + Tajo oferă o valoare excepțională. Tajo îmbunătățește platforma deja puternică a Brevo cu integrare profundă cu Shopify, sincronizare a datelor clienților în timp real, programe de loialitate integrate și declanșatoare de automatizare îmbunătățite, menținând în același timp modelul de prețuri cost-eficient al Brevo.
Ești gata să-ți transformi strategia de newsletter email? Începe cu Tajo gratuit și descoperă cât de simplă poate fi marketingul email pentru e-commerce.
Articole conexe
- Newsletter email: ghid complet pentru a crea, crește și optimiza newslettere email
- Campanii de email marketing: ghidul complet pentru planificare, execuție și optimizare
- Cele mai bune 12 constructoare de newslettere în 2026: ghid complet de comparație
- Design newsletter email: bune practici, șabloane și exemple
- Strategie de email marketing: ghid complet de planificare și execuție